czwartek, 4 lutego 2016

Wolne media, czy jest jakiś problem? Zatrważająco subiektywna opinia.

Dawno nie było u mnie na blogu jakiegoś tematu politycznego. Oczywiście mój umysł jest chłonny tego co się dzieje w kraju, przyznam się jednak, że życie codzienne bardziej mnie zajmuje niż problemy polityków. Wiadomości wpadają do mojego umysłu między posiłkami w czasie wolnym.  Mimo wszystko próbuję sobie jakoś wytłumaczyć i zinterpretować informacje na temat aktualnych wydarzeń te, które do mnie dotrą oczywiście. Dziś chciałem napisać o moich spostrzeżeniach na temat rzekomego zagrożenia wolności słowa w Polsce po przejęciu władzy przez Pisowczyków.

Problem jest jak najbardziej polityczny. Opozycja reprezentowana przez Nowoczesną, PO i PSL wyprowadza ludzi na ulice i protestuje przeciwko upolitycznieniu mediów między innymi. Opozycja grzmi w Europie, że oto w Polsce kończy się wolność słowa, że zawłaszczona została Telewizja Publiczna i Radio Publiczne czego skutkiem jest zerwanie współpracy z telewizją polską przez NIEMIECKO-francuską telewizje ARTE oraz, że ktoś, nie wiem kto, groził nam wykluczeniem z Eurowizji.

I tak oglądam sobie Wiadomości wieczorne już po tym jak wywalili Kraśko i inne gwiazdy z roboty
i nie dowierzam. Za czasów Kraśko już po wyborze nowych władz głównymi newsami były te o tym jak źle jesteśmy postrzegani za granicą, głównie w Niemczech. W "nowych" wiadomościach jest masa reportaży o tym jacy to Niemcy są źli, np bo blokują stworzenie amerykańskich baz w Polsce, bo budują North Stream, bo chcą, żeby najlepiej cofnąć nam dotacje Europejskie za nieposłuszeństwo.
No cóż trzeba przyznać wiadomości i cała telewizja publiczna stały się teraz tubą PIS-u czyli aktualnej władzy w Polsce. Faktycznie są polityczne i można dostrzec to gołym okiem. Tylko stary dobry TVN jest cały czas taki jaki był, czyli wciąż głównymi informacjami są te o tym jak bardzo nowa władza szkodzi krajowi, powołuje się oczywiście przy tym na opinie z krajów zagranicznych, w tym też z Niemiec. Przypomina mi się taki stary program "Tata a Marcin powiedział" kto pamięta to pamięta.

No cóż to chyba trzeba uczciwie przyznać, że jest źle. Opozycja ma chyba rację szykując małymi kroczkami przewrót w Polsce. No cóż mam inne zdanie na ten temat.
Media publiczne zawsze były upolitycznione. Media prywatne też nie są lepsze. Zawsze jest jakiś właściciel, który nie po to kupił telewizje czy jakieś inne medium, żeby były rozpowszechniane wiadomości, które jemu się nie podobają. Naiwnością czystej postaci jest to, że dziennikarze mogą robić i że kiedykolwiek mogli robić programy tak jak chcieli oraz to, że dziennikarze nie są uwikłani w różne układy również polityczne. Według mnie dziś z mediami publicznymi w Polsce wcale nie jest gorzej niż z mediami za czasów władzy PO. Jest tak samo albo  właściwie trochę lepiej, bo przynajmniej nikt nie ma złudzeń, że telewizja jest obiektywna i bezstronna, nikt nie tworzy iluzji bezstronnej telewizji. Oczywiście idealnie byłoby gdyby dziennikarze byli niepolityczni, robiliby rzetelne programy bez żadnych nacisków zawsze dążyliby do odkrycia prawdy i rzetelnie przedstawiali by informacje. Byłoby idealnie, tylko kto przy zdrowych zmysłach sądzi, że jest to możliwe?

Kraśko po wywaleniu z roboty żądał dowodów swojej winy, żeby pokazać mu przekłamania, których się rzekomo dopuszczał. Według mnie Kraśko powinien teraz pokazać w którym miejscu "nowe" Wiadomości kłamią. Prawda jest taka, że informacja może mieć pozytywny bądź negatywny odbiór w zależności od  tego jak się przedstawi. Ważne jest również to czy ważna informacja nie została przemilczana oraz to czy jakaś nieznacząca informacja została "rozdmuchana". Bardzo mnie dziwiło, np, że wałki w podatku VAT robione są od kilkunastu lat, że straty urosły do kwoty ok 50 miliardów złotych rocznie i że dopiero teraz zaczyna się głośniej o tym mówić i szukać realnych pomysłów uszczelnienia podatku.

Dostrzegam też jeszcze jeden plus obecnej sytuacji. No skąd mamy się dowiedzieć co planuje obecny rząd, jakie ma zamiary i plany, jak je uzasadnia, tłumaczy? No chyba przecież nie z TVN-u. Rząd potrzebuje własnych mediów, nad którymi ma kontrolę do komunikowania społeczeństwu tego co zamierza. Tak było za PO, czemu tak ma nie być za PIS-u?

Powtarzam sobie jak mantrę to co usłyszałem raz na wykładzie profesora od prawa konstytucyjnego. Żeby poznać prawdę, wyrobić sobie własne zdanie na jakiś temat trzeba poznać i te opinie za i te opinie przeciw a nawet te opinie obojętne. Dlatego zachęcam was z jednej strony do oglądania Telewizji Trwam i Republika, z drugiej strony czytajcie też Gazetę Wyborczą i nie obrażajcie się na Fakty czy Wiadomości.

52 komentarze:

 1. WOW, zachęcasz do tego co robię od lat, oglądam Trwam, po czym sięgam i po "Nie" i po "Najwyższy czas!" Najbardziej jednak wolę "Wydarzenia".
  Akurat pech chciał, że odkąd jest telewizja cyfrowa to zapomniałem o publicznej tv1 i tv2, kiedy przeszli na hd, bo miałem stary telewizor. Nie słuchałem "wiadomości" za PO to i PiS mnie nie skusi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rozumiem problem z telewizją cyfrową i starym telewizorem bez dekodera, no cóż warto moim zdaniem zobaczyć wiadomości, żeby zobaczyć jak się zmieniły lub zobaczyć jak inny wydźwięk jest podawanych informacji

   Usuń
  2. Wczoraj włączyłem "fakty" zobaczyłem jak one się zmieniły w stronę władzy. Było o lekach i zagłuszyli dźwiękiem nazwę leku. Żeby nikt nie wiedział ilu emerytów musi go stosować.

   Usuń
 2. Polityki mam dość, nie interesuje mnie, a i tak mnóstwo wiadomości dociera do mnie z każdej strony..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no tak dziś jednymi oknami na świat nie są tylko telewizja i gazety, internet dostarcza informacji z nieograniczonych źródeł

   Usuń
 3. Napiszę tylko ZGADZAM SIĘ! Ja mam mega problem z tym, że tak bardzo chciałabym znaleźć taką prawdę obiektywną, nienaruszoną interpretacją jednej czy drugiej czy jeszcze innej strony i bardzo mnie to męczy, gdy nie umiem albo nie jestem w stanie. Że tak napiszę "młodzieżowo" - propsuję to! ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ma czegoś takiego jak obiektywne przekazanie informacji. To jest tylko moje zdanie oczywiście. Każdy komentujący, przekazujący informację ma jakiś stosunek do niej, ocenia czy jest to ważne wydarzenie czy nie, ocenia je pozytywnie bądź negatywnie w zależności od swoich poglądów. Dlatego ważne jest aby nie skupiać się tylko na jednym źródle informacji.

   Usuń
 4. Jeżeli słucha się wiadomości z różnych stacji i przetwarza owe informacje w swoim umyśle rozważnie to jestem za. Tylko, że znam ludzi, którzy poza telewizją TRWAM nie oglądają niczego innego i nie możesz z nimi rozmawiać w sposób cywilizowany. Moja sąsiadka uważa, że każde wypowiedziane słowo tam jest święte i e oni nigdy ludzi nie skłamali, że nie mają żadnych korzyści z polityki i wszystko dają ludziom. Chyba to coś znaczy nie sądzisz? Takie ograniczenie się do jednego jest złe. Polecam tak jak Ty różnorodność i patrzenie na jedną rzecz z rożnego punktu widzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak rozumiem, że są tacy ludzie. Źle robią, że tylko ślepo wierzą w to co im powiedzą w telewizji Trwam. Z drugiej strony są osoby, które twierdzą, że teraz TVP jest tylko reżimowa i że nie będą oglądali wiadomości w TVP, czy to nie jest trochę podobne zachowanie?

   Usuń
  2. Być może podobne ale mimo wszystko odnoszę wrażenie, że do tych którzy jedynie wierzą w TRWAM nie dociera nic innego. Nie możesz mieć innego zdania, bo jesteś zły. Ja nie jestem ani za jednym, ani za drugimi. Mam soje poglądy. Niestety nie pasujące do żadnej partii w naszym kraju. Staram się analizować to co mówią wszyscy i wyciągam z tego wnioski. Widzę, że każdy z nich popełnia błędy i nie podoba mi się to, że nie potrafią skupić się na rzeczach ważnych, a tylko na wytykaniu swoich błędów (tyczy się to obu stron).

   Usuń
  3. dokładnie i PIS i PO ma swoje za uszami,najlepsze jesto, że według mnie posługują się tymi samymi metodami tylko cele inne im przyświecają, tzn mają inny obraz Polski, rozumiem, że są emeryci, którzy prawdę widzą tylko w Telewizji Trwam, z drugiej strony są osoby, które wierzą w KOD i nawet nie chcą oglądać wiadomości publicznych bo ponoć sama propaganda tam

   Usuń
 5. Z niedowierzaniem obserwuję to, co dzieje się w Polsce ostanio, ale mam takie poczucie, że " wraca nowe" ( to takie archaiczne określenie, którego pewnie nikt już dziś nie używa) ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie do końca rozumiem, przez "stare nowe" rozumiesz metody komunistyczne czy rządy PIS z lat 2005,06 ?

   Usuń
 6. Nie było dobrze, ale jest jeszcze gorzej. Co do wyprowadzania ludzi na ulicę przez opozycję - to raczej KOD wyprowadza ludzi na ulicę. Porównaj sobie demonstracje (liczebność) organizowane przez Nowoczesną (w Poznaniu wówczas wychodzi ok. 2-3 tys. osób) a przez KOD (wówczas wychodzi ponad 10 tysięcy). KOD się dystansuje od opozycji, ale prawicowe media próbują wmówić, że jest wręcz przeciwnie by zniechęcić społeczeństwo do KODu. Stara praktyka, stosowana w Rosji czy PRLu, bardzo brzydko ze strony PiSu i generalnie polskiej prawicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dostrzegam też jeszcze jeden plus obecnej sytuacji. No skąd mamy się dowiedzieć co planuje obecny rząd, jakie ma zamiary i plany, jak je uzasadnia, tłumaczy? No chyba przecież nie z TVN-u. Rząd potrzebuje własnych mediów, nad którymi ma kontrolę do komunikowania społeczeństwu tego co zamierza."
   Nic bardziej mylnego, wierzysz, że PiS w TVP powie szczerze ludziom co, dlaczego i jak planuje? Porównaj sobie wiadomości z 2015 i wcześniej, a teraz - pomijane są ważne informacje, stosowane są manipulacje, wprawdzie nie na poziomie Frondy czy TVTrwam i TVRepublika, bo widzowie TVP to nie aż taka ciemnota, ale są i to i tak widać. Czym innym jest Kraśkowe przedstawienie czegoś bardziej na luzie, ale PRZEDSTAWIENIE, a czym innym przekłamywanie czy pomijanie ważnych informacji. To jak Niebo, a Ziemia i nie mogę się nadziwić, że niektórzy tego nie dostrzegają.

   Usuń
  2. nie trzeba mi wmawiać, że KOD jest inspirowany przez opozycję, że to opozycja stworzyła KOD, to jest aż nadto widoczne, i nie trzeba wcale do tego propagandy PIS, Przecież w manifestacjach KOD jest pełno działaczy politycznych, zaczynając od Petru, poprzez pomniejsze gwiazdy opozycji kończąc na lokalnych działaczach. Pokazują się razem w telewizji, nie wmówisz mi, że oto społeczeństwo samo się skrzyknęło i protestuje. To zwykłe działania opozycji, która chce doprowadzić do wcześniejszych wyborów. Powiem Ci czemu tak uważam. KOD tylko protestuje przeciw obecnej władzy, nie ma pomysłów, żadnych postulatów pozytywnych, jak coś zmienić, broni tylko starego układu, który dobrze wiemy, że się nie sprawdza.
   Manipulacje stosowane teraz w telewizji publicznej nie są teraz inne od tych stosowanych przez stare władze.

   Usuń
  3. Pan Kijowski nie był politykiem. Pamiętam go jako dziennikarza portalu natemat.pl który zresztą zrobił trochę dobrego w kwestii promowania nauki i racjonalizmu, zanim jeszcze założył KOD. To, że Nowoczesna protestuje czasem razem z KODem nie zmienia faktu, że KOD to odrębna struktura, niezależna i stworzona przez społeczeństwo. Czy jeśli pokażę się gdzieś z członkiem jakiejś organizacji to z góry oznacza, że jestem związany z całą organizacją? Kierujesz się jakąś antylogiką w swoich osądach.

   Co do telewizji. Po pierwsze, wcześniej była kadencyjność władzy w mediach. Teraz to zostało wycofane. Prezes Skarbu Państwa może bez podania przyczyn odwołać kogoś i powołać kogoś nowego. To nie jest kadencyjność. Nadal uważasz, że jest tak samo, jak było? I dalej: uważasz, że jeśli powiem, że np. Tusk miał jakąś wpadkę i zrobię to w sposób prześmiewczy jest tak samo naganne jak w obecnej sytuacji nie powiedzą o wpadce Kaczyńskiego wcale bądź też przekłamią, że żadnej wpadki nie było? Znów kierujesz się antylogiką, stwierdzając coś takiego.

   Z całym szacunkiem, ale serio w spornych sprawach warto szukać bezpośrednich źródeł i kierować się logiką, bo poddawanie się propagandzie jednej czy drugiej strony nie czyni Ciebie ani obiektywnym a Twój głos głosem poważnym.

   Ale wreszcie, jakiego starego układu broni KOD? Przecież nie popiera PO-PSL. Chyba nie muszę mówić kogo i jakiego rozumowania domeną jest szukanie nieistniejących teorii spiskowych.

   Usuń
  4. No i jedna sprawa jeszcze, o której zapomniałem wspomnieć: obecna władza TVP odwołała także dziennikarzy, którzy pracowali tam od kilkunastu czy 20 lat. Których nie odwoływało ani PO, ani wcześniejsze rządy.

   Usuń
  5. Menager państwa się zmienił, to niech robią porządki. Mnie chrzani czy jest utrzymana kadencyjność czy twarda ręka, państwo ma działać sprawnie. A do czego dąży KOD? Nie wiem, być może jest sterowany, być może nie. Ta rzekoma apolityczność Kijowski też może być tylko ułudą. Ot, wyciągnęli nową twarz z szafy i ustawili ją na szachownicy...

   Usuń
  6. Łukaszu nie będę Cię przekonywał do swoich racji, masz swoje zdanie i ok, ja mam swoje i go nie zmieniam, co nie znaczy, że mam patent na prawdę i że tylko ja wiem co jest grane, tak naprawdę czas pokaże kto z nas miał rację a kto się dał oszukać

   Usuń
  7. Tylko że czas już pokazał. I niestety jest coraz gorzej. PiS przegłosowuje ustawę 500+, która być może - jeśli nie zostanie odpowiednio szybko po wejściu w życie wycofana - zrobi z nas drugą Grecję. A głupia PO zamiast się ogarnąć to obiecuje jeszcze więcej... tylko staczając się w oczach świadomych wyborców na dno.

   Usuń
 7. Bardzo dobrze napisane. Trzeba znać racje obydwu stron by wyrobić sobie własne zdanie. A TVN nigdy nie było telewizją obiektywną....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że są osoby, które mają podobne zdanie co ja

   Usuń
 8. zobaczymy, czy dalej będą tak wychwalać pis jak rydzyk zgarnie te 52 mln. ;) żałosne, babcie z kopertami na msze, a jeszcze mało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Petru prowadząc kampanię przekonywał, że ma pieniądze na nią od ludzi co wpłacali ponoć 10, 20 zł, Owsiakowi dają też pieniądze ludzie choć okazuje się, że to wcale nie jest czysta osoba, ja bym im nie dał złamanego grosza ale jak chce to niech daje, jak ktoś daje na trwam w kopertach to niech daje, na to też bym nie dał, co innego dawanie na to pieniędzy z budżetu, Trwam nie może być bardziej uprzywilejowana od innych stacji tv.

   Usuń
  2. Jak kampania Petru czy działanie Owsiaka ma się do tego co wyczynia teraz PiS? Czy to zmienia jakoś patologie obecnej władzy?

   Usuń
  3. Jakie 52 mln? A nie było czasem 20? xd

   Usuń
  4. Blondynkę razi dawanie kopert z kasą na mszy, mnie za to razi jak ktoś daje pieniądze owsiakowi, ale taka prawda, że kto komu ufa temu daje i co zrobi ze swoimi pieniędzmi to jego rzecz, dla mnie jedno i drugie jest podobne dlatego podałem takie przykłady
   wspomniałem tez o Petru, który finansowanie kampanii tłumaczył mikrowpłatami od społeczeństwa w co bardzo wątpię ale być moze były takie osoby, które mu na tą kampanię wpłacały te pieniądze
   no PIS próbuje rządzić według mnie, czas dopiero pokaże czy im się to uda czy nie, gorszym od PO trudno być, poprzeczkę mają wysoko zawieszoną a może lepiej powiedzieć nisko?

   Usuń
  5. też słyszałem o 20 mln a nie o 52 mln ale może w jakimś źródle podali informacje, że 52 mln?

   Usuń
  6. Obojętnie czy 20 czy ileś, uczelnia Rydzyka nie ma żadnych zasług, tj. zero publikacji w liczących się czasopismach naukowych, więc nie wiem na jakiej podstawie miałaby zasłużyć na jakiekolwiek dofinansowania.

   Usuń
  7. z tego co wiem to chodzi o wykorzystanie wód geotermalynch, nie ma to związku z działalnością naukową uczelni ale mogę się mylić

   Usuń
 9. hmm... ok to Twoje zdanie, nasze raczej się różni.
  Marzy nam się tylko mniej informacji o katastrofie w Smoleńsku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no cóż takie macie prawo, nie jestem przekonany, że mam racje, niepokoi mnie, że PIS posługuje się tymi samymi metodami co PO, czas pokaże co to wszystko z tego będzie
   co do katastrofy smoleńskiej, ważne jest, żeby to wszystko wyjaśnić, to przecież chodzi o honor kraju ale też jesteśmy to winni tym ludziom którzy zginęli i ich rodzinom, osobiście nie wierzę w wypadek, zbyt dużo ludzi zginęło przy wyjaśnianiu tej sprawy, zbyt wiele jest wątpliwości, zdecydowanie lepiej byłoby gdyby to był jednak wypadek, bo jeżeli zamach to co wtedyby się stało? wypowiedzielibyśmy wojnę ruskim? zerwalibyśmy wszelkie stosunki i zamknęli granice? a co jeżeli za tym stoją jakieś służby specjalne i okazałoby się, że to one rozgrywają Polską?

   Usuń
  2. Niewątpliwie ważna jest pamięć i rozwiązanie tej zagadka. Jednak jeśli co chwile temat jest powielany w formie dziwnych przekrętów, kłótni, domniemywań i spekulacji, w tedy samo wspomnienie o tej tragedii powoduje mieszane uczucia (czasem nawet agresje) a przecież nie tak powinno być. Skutki wyjaśnienia sprawy mogą być opłakane i to jest to ryzyko. To niestety dylemat etyczny i moralny osób pracujących przy tej sprawie.

   Usuń
 10. Ja regularnie oglądam TVN, TVP itd. Przyznam, że wieść, iż z Wiadomości odszedł Adam Feder tak mnie wkurzyła, że teraz nie oglądam ich w ogóle. A jedynkę włączam tylko na Poldarka w piątki o 20 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wydawał się inteligentnym gościem, nie wiem mnie tam nowe gęby w wiadomościach nie mniej się podobają od starych, osobiście podobał mi się Kraśko, wydaje się zrównoważonym i inteligentnym gościem, nie wiem czym podpadł nowej władzy, ale oni to na pewno wiedzą, za to przyznam się, że te panie, które odeszły z wiadomości wydawały mi się karierowiczkami i to nie najmądrzejszymi z dziennikarzy, żalu po nich nie odczuwam

   Usuń
 11. Bardzo mądre zakończenie! A wszystkim, którzy walczą teraz o wolność słowa w publicznych mediach radzę popukać się w głowę. PIS miało zostawić aparat propagandowy PO w stanie nienaruszonym? Kpina i żenada!

  Pozdrawiam!
  www.kulturaifetysze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no cóż zgadzam się z Twoją opinią, chociaż niech każdy sam odpowie sobie na to pytanie, które zadałeś.

   Usuń
 12. Na ten temat każdy pewnie ma zupełnie inne poglądy ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja ma absolutnie odmienne zdanie. Mam wrażenie, że teraz właśnie jest super. Do tej pory było właśnie jacy Polacy są źli, jak broimy za granicą i głónie zza granicy wiadomości. A teraz? Głównie z kraju, mnóstwo dobra o Polakach, nawet ciekawe nowinki o świeżych dokonaniach Polaków! Jestem pod ogromnym wrażeniem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. słuszna uwaga, tak o całej tej sytuacji nie myślałem

   Usuń
 14. Nie wiem, czyt mam się bać, śmiać, czy płakać, ale wiem jedno. Polityka to nie zawód dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dla mnie też nie, myślę, że nie potrafiłbym tak jak politycy

   Usuń
 15. ze wzgledu na to , ze i tak mieszkam od lat za granica nie bede sie wypowiadal na temat obecnej sytuacji w Polsce .Ale przyznam sie do tego , ze odkad p.Kurski zasiadl na tronie w TVP przestalem ogladac wiadomosci jak rowniez teleekspres czy panorame.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z pewnością jest to osoba reprezentująca tylko jedną stronę polityczną, przynajmniej nie ma co do tego wątpliwości i nikt nas nie kłamie, że jest inaczej, że jest bezstronny

   Usuń
  2. z pewnością jest to osoba reprezentująca tylko jedną stronę polityczną, przynajmniej nie ma co do tego wątpliwości i nikt nas nie kłamie, że jest inaczej, że jest bezstronny

   Usuń
 16. ja jak oglądam dziennik to nie z jednej strony, zwykle najpierw o 19.30 na tvp, a o 20 przerzucam się na trwamke. Czasami mam wrażenie jakbym o dwóch innych rzeczach oglądała, choć te same wydarzenia :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja oglądam zwykle tvn jak przyjdę z pracy, później przełączam się na tvp1

   Usuń
  2. tvn zbyt rujnował moją podziurawioną psychę :D

   Usuń